Shin splints – zmora biegaczy

Bieganie to jedna z najpopularniejszych form uprawiania aktywności fizycznej. Pozwala nie tylko dbać o zachowanie zdrowej sylwetki, ale także dostarcza endorfin, dzięki którym łatwiej jest nam radzić sobie ze stresem. Niewątpliwą zaletą tej formy aktywności jest to, że możemy ją wykonywać praktycznie wszędzie. Biegać każdy może, szybciej lub wolnej, ważne, aby dostosować tempo do swoich możliwości.

Wielu biegaczy, szczególnie tych, którzy  zajmują się tym sportem jedynie rekreacyjnie, zapomina o tym, że biegać też trzeba potrafić. Odpowiednie stawianie stopy oraz rodzaj obuwia mają wpływ nie tylko na komfort biegu, ale także chronią przed ewentualnymi kontuzjami. Jedną z najpopularniejszych i jednocześnie najbardziej dokuczliwych dolegliwości, która może spotkać zarówno doświadczonych sportowców jak i jedynie pasjonatów to silny ból piszczeli zwany shin splints.

Shin splitns – co to takiego?

Kiedy w trakcie treningu lub świeżo po nim, odczuwamy dokuczliwy ból podudzia w okolicach piszczeli, możemy podejrzewać, że jest to shin splints. Bolące miejsce jest również wrażliwe na dotyk, staje się obrzmiałe, a pod skórą można wyczuć charakterystyczne zgrubienie. Przyczyn kontuzji może być wiele, są nimi m.in.: zbyt intensywne treningi, niepoprawna technika biegu, dieta uboga w wapń, a nawet nieprawidłowości w funkcjonowaniu stawu biodrowego.

Jak sobie z tym radzić? 

Najprostszym sposobem byłoby ograniczenie wysiłku fizycznego oraz poprawa techniki biegania. Nie zawsze jest to jednak wystarczające. Przychodnia ortopedyczna Warszawa w Rehasport, to miejsce przyjazne wszystkim sportowcom. Zrobimy wszystko, aby pomóc naszym pacjentom jak najszybciej wrócić do wcześniejszego rytmu treningowego. Pomocny może okazać się także trening funkcjonalny, który działa wzmacniająco na mięśnie. Ich  zwiększona dzięki treningom siła powoduje, że stają się odporne na urazy. Najważniejsze to pamiętać, że każda aktywność fizyczna musi być uprawiana z poszanowaniem dla naszego organizmu. Inaczej może nam on dawać sygnały właśnie takie jak shin splints.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *